Susanna Kaysen – Przerwana lekcja muzyki (wznowienie książki)

Przerwana lekcja muzyki 2017Nie ma to jak dowiedzieć się po paru ładnych latach, że jeden z twoich ulubionych filmów – a nawet jeśli nie ulubionych to przynajmniej w jakichś sposób docenianych – został nakręcony na podstawie książki. Macie tak czasami? Mnie to spotkało właśnie przy okazji Przerwanej lekcji muzyki i nie wiem czy jest to przejaw mojej ignorancji, czy po prostu zwykły pech który sprawił, że dotychczas w żadnej księgarni na ten tytuł nie trafiłem. Dzięki Wydawnictwu Replika ten stan niedługo ulegnie zmianie, bo dokładnie 28 marca br. na półki ma trafić wznowienie książki autorstwa Susanny Kaysen. Rozgrywająca się w szpitalu psychiatrycznym Przerwana lekcji muzyki jest powieścią autobiograficzną autorki, która w wieku 18 lat, po próbie samobójczej, trafia do zakładu zamkniętego. Nie jest to jednak dokument czy sprawozdanie, a pełnoprawna powieść, tyle że poprowadzona w narracji pierwszoosobowej. Jeśli więc ktokolwiek z Was lubi takie klimaty i czyta dużo książek bądź ogląda dużo filmów dotykających w jakichś sposób podobnej tematyki, to zdecydowanie jest to pozycja warta waszej uwagi.

Opis:
Wrażliwość to nie choroba! Jeśli miałeś szczęście – jechałeś na Woodstock, jeśli miałeś pecha – jechałeś do Wietnamu. A jeśli nie wiedziałeś, czego chcesz – lądowałeś w domu wariatów.

Wrażliwa, mająca problemy emocjonalne, nie potrafiąca odnaleźć się w otaczającym ją świecie Susanna po próbie samobójczej zostaje umieszczona przez swoich rodziców w szpitalu psychiatrycznym. Rozpoznane zostaje u niej występowanie osobowości borderline.

Początki szpitalnego życia są dla Susanny bardzo trudne. Główna bohaterka nie potrafi się pogodzić z rygorem, który zostaje jej narzucony już pierwszego dnia. Dziewczyna spotyka tu całą gamę barwnych charakterów i zaburzeń. Od kleptomanki Giorginy przez molestowaną seksualnie, uzależnioną od valium i kurczaków Daisy, oszpeconą w trakcie pożaru Polly, aż po dominującą, żywiołową socjopatkę Lisę. Susanna szybko orientuje się, że bycie wzorową pacjentką nie jest tu mile widziane. Kwitnie nielegalny handel valium, niesfornej Lisie zdarzają się ucieczki, a pielęgniarka Val lubi przymykać oko, na niektóre przewinienia.

Na podstawie książki nakręcono kultowy już film z Winoną Ryder, Angeliną Jolie, Brittany Murphy i Whoopi Goldberg.

Książka dostępna w przedsprzedaży w sieci EmpikTUTAJ


 CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI I CIEKAWYCH ZESTAWIEŃ? POLUB NAS I BĄDŹ NA BIEŻĄCO: 

[facebook-page-plugin href=”okiemfilmoholika” width=”500″ height=”220″ cover=”true” facepile=”true” adapt=”false” language=”pl_PL”]