Muzyka filmowa, czyli co gra w duszy filmoholika

DRODZY FILMOHOLICY!

Specjalnie z myślą o Was, postanowiłem stworzyć miejsce na swojej stronie gdzie zamiast tylko czytać, będzie można też trochę posłuchać. I to nie byle czego, bo właśnie tutaj mam zamiar zbierać wszystkie najlepsze score’y, soundtracki, motywy muzyczne z filmów, seriali oraz gier komputerowych. Wszystkie piosenki można posłuchać na Spotify. Listę będę powiększał systematycznie o nowe utwory, bo jak sami zaraz zauważycie, z pewnością “kilka” znanych kompozycji brakuje (o mniej znanych nie wspominając). Każdy utwór zostanie przedstawiony pojedynczo, dopiero na końcu znajdziecie kompletną playlistę. Natomiast na końcu każdego uaktualnienia oznaczonego symbolem “#” znajdziecie osobne playlisty zawierające tylko nowo dodane piosenki.

SŁÓW PARĘ O MUZYCE FILMOWEJ

Mówi się, że dobra muzyka filmowa jest wtedy, gdy w filmie jej nie słyszymy. Być może, nie mnie to oceniać bo gusta i punkty widzenia są różne. Ja na przykład zawsze zwracam na nią uwagę w filmie, natomiast dla innych może być tylko tłem skutecznie wpływającym na emocje, ale słabo zauważalnym. Sam osobiście uważam, że muzyka filmowa jest dobra wtedy, gdy nawet nie znając filmu a słuchając z niego daną ścieżkę dźwiękową, jesteśmy sobie w stanie wyobrazić o czym  film jest, i co więcej, nie są to wyobrażenia dalekie od rzeczywistości.

Muzyka filmowa niesie z sobą też wielkie możliwości interpretacyjne i jak żadna inna muzyka na świecie, nastawiona jest na stymulowanie danej emocji. Bo przecież właśnie po to używa się jej w filmie. Filmowcy i kompozytorzy którzy poznali jej niezwykłą siłę oddziaływania, uczynili z niej doskonały nośnik uczuć które są pożądane u widza w danym momencie oglądania filmu. Dobrym przykładem są np. “Szczęki” Stevena Spielberga, gdzie muzyka Johna Williamsa idealnie wkomponowuje się w akcje filmu. Z pewnością pływający w wodzie rekin nie byłby tak przerażający gdyby nie stymulant w postaci zrytmizowanej mocnej muzyki w tle. Kto z Nas wyobraża sobie też “Gwiezdne Wojny” bez doskonałej muzyki tego samego kompozytora, która idealnie oddaje kosmiczny charakter kina nowej przygody Georga Lucasa. To tylko dwa przykłady, a mógłbym ich wymienić dużo dużo więcej. Nie o to tu jednak chodzi…

A TERAZ MAŁA PROŚBA….

Wiem o muzyce filmowej to i owo, dużo słucham, lubię szukać nowych utworów, zwracam na nią uwagę w filmie…ale znawcą nie jestem. Dlatego jeśli tylko masz jakiś ulubiony motyw muzyczno-filmowy, ulubionego kompozytora, ulubiony score to śmiało napisz w komentarzu, a ja na pewno go dodam do playlisty. Chciałbym, aby ta strona, ta playlista, była tworzona przez Nas wszystkich! Więc piszcie, komentujcie i stwórzmy najlepszą playlistę z muzyką filmową na świecie!

 

MUZYKA FILMOHOLIKA #1

↓kliknij w obrazek↓

 

MUZYKA FILMOHOLIKA #2

↓kliknij w obrazek↓

 

MUZYKA FILMOHOLIKA #3

↓kliknij w obrazek↓

 

MUZYKA FILMOHOLIKA #4

↓kliknij w obrazek↓

 

MUZYKA FILMOHOLIKA #5

↓kliknij w obrazek↓

 

MUZYKA FILMOHOLIKA #6

↓kliknij w obrazek↓

 

MUZYKA FILMOHOLIKA #7

↓kliknij w obrazek↓

 

MUZYKA FILMOHOLIKA #8

↓kliknij w obrazek↓Muzyka filmowa superbohaterskie

 

MUZYKA FILMOHOLIKA #9

↓kliknij w obrazek↓Muzyka filmowa Oscary 2018

 

MUZYKA FILMOHOLIKA #10

↓kliknij w obrazek↓

 

MUZYKA FILMOHOLIKA – gry komputerowe #1

↓kliknij w obrazek↓

 

KOMPLETNA PLAYLISTA 

SPOTIFY