Oscary 2018: Komu złotego rycerzyka? Typowania Filmoholika

Oscary już niedługo (w zasadzie za kilka godzin) więc jak co roku w krótkim wpisie dziele się z wszystkimi, których tak samo jak mnie ekscytują te pełne polityki, komercji, przepychu i rozpusty nagrody, swoimi typami i osobistymi faworytami. Bo niby Oscary #nikogo, a tak naprawdę #wszystkich. Zapraszam na typowania Filmoholika…

NAJLEPSZY FILM

Faworyt Filmoholka: Trzy Billboardy, za Ebbing missouri
Wygra: TRZY BILLBOARDY, ZA EBBING MISSOURI
Niesłusznie pominięci: Blade Runner 2049, The Flordia Procject

Muszę przyznać, że tegorozny zestaw nominowanych filmów nieco mnie rozczarował. Nie dlatego, że są w nim filmy słabe czy takie które ledwo mogłem oglądnąć, ale przez to, że większość z nich jest zaledwie dobra. Od filmów nominowanych do Nagród Akademii wymagam czegoś więcej. No bo jak to może być, że tak przeciętnie dobre filmy jak Czwarta władza, Czas mroku, czy nawet sympatyczna Lady Bird i klimatyczny Kształt wody dostają nominację, a dużo lepsze Blade Runner 2049 i The Flordia Procject muszą obejść się smakiem. Nie rozumiem i nie akceptuje. Na szczęście wśród nominowanych nie zabrakło filmów, które faktycznie robią wrażenie. Dunkierka powala reżyserią i trzymającą w napięciu szkatułkową strukturą narracji, Nić widmo Paula Thomasa Andersona intryguje, wzbudza niepewność i hipnotyzuje jednocześnie, Uciekaj! bawi się przyzwyczajeniami widza tworząc przy tym pociągający gatunkowy miszmasz, a Tamte dni, tamte noce to najbardziej zmysłowy film, jaki dane mi było zobaczyć od bardzo długiego czasu. Moim faworytem jest jednak jeden film – Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. Czemu? Bo to najbardziej kompletny, wciągający i intensywny film w stawce, który jednocześnie potrafi być nieprzewidywalny i nieoczywisty. Nie obraziłbym się też, gdyby statuetka powędrowała do producentów filmu Luci Guadagnino, który jest dla mnie największym zaskoczeniem w całej stawce.

Nominowani i oceny:


NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY

Faworyt Filmoholka: Timothée Chalamet (Tamte dni, Tamte noce) lub GARY OLDMAN (CZAS MROKU)
Wygra: Gary Oldman (Czas Mroku)
Niesłusznie pominięCI: James Franco (Disaster Artist), Andy Serkis (Wojna o Planetę Małp)

W tej kategorii zwycięzca wydaje się być oczywisty – Gary Oldman. I owszem, chciałbym żeby brytyjski aktor dostał w końcu statuetkę na którą zasłużył już od dawna. To na nim opiera się Czas mroku z czego nawet mimo grubej warstwy charakteryzacji Oldman wychodzi zwycięsko i efektownie. Najlepszą rolę zagrał jednak Timothée Chalamet, a niewiele gorszy od niego był mistrz Metody Stanisławskiego – Daniel Day Lewis. Myślę, że obaj faktycznie mają szansę żeby wygrać – i pomimo mojej sympatii do Gary’ego – ucieszyłbym się ze zwycięstwa któregokolwiek z nich, a w szczególności młodego Francuza. Jego rola w Tamtych dniach, tamtych nocach, była po prostu fenomenalna!

Nominowani: 


NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA

Faworyt Filmoholka: Frances McDormand (Trzy Billboardy, Za ebbing w Missouri)
Wygra: Frances Mcdormand (TRZY BILLBOARDY, ZA EBBING W MISSOURI)

Bardzo mocno obsadzona kategoria. W zasadzie do kogo nie powędrowałaby statuetka, będzie to zasłużone wyróżnienie. Jednak, choć bardzo doceniam w szczególności rolę Sally Hawkins i Saoirse Ronna, liczę i wierzę że Złotego Rycerzyka otrzyma Frances McDomrand. Gdyby nie ona, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri nie byłby nawet w połowie tak dobre jak są.

Nominowane: 


NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Faworyt Filmoholka: Sam Rockwell (TRZY BILLBOARDY, ZA EBBING W MISSOURI
Wygra: Sam Rockwell (TRZY BILLBOARDY, ZA EBBING W MISSOURI)
Niesłusznie pominięci: Armie Hammer i Michael Sthulbarg (Tamte dni, Tamte noce)

Po obejrzeniu The Florida Project byłem pewny, że statuetkę podarowałbym Willemowi Dafoe. To co jednak Sam Rockwell wyczyniał w Trzech billboardach zmusiło mnie do zmiany zdania. Niech w końcu otrzyma Oscara i dzięki temu lepsze rolę do zagrania, bo nie od dziś wiadomo, że to szalenie utalentowany gość, który zwyczajnie potrzebował takiej właśnie roli. Prawdziwym skandalem z kolei jest dla mnie pominięcie w tej kategorii dwóch aktorów z Tamtych dni, tamtych nocy. Armie Hammer i Michael Stuhlbarg – grający notabene w aż trzech nominowanych w głównej kategorii filmach – byli w swoich rolach więcej niż bardzo dobrzy. Wstyd Akademio, wstyd!

Nominowani:


NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Faworyt Filmoholka: Laurie Metclaf (Lady Bird)
Wygra: LAURIE METCLAF (LADY BIRD) lub Allison Janney (Ja, Tonya)

Kompletnie nie wiem do kogo może powędruje statuetka. Największe szansę zdaję się mieć Allison Janney i Laurie Metcalf, ale nie zdziwię się Akademia wszystkich zaskoczy i wręczy statuetkę Marze J. Blige. Jeśli ja miałbym wybierać, to największe wrażenie zrobiła na mnie skromna, ale niezwykle szczera i emocjonalna rola Metcalf z Lady Bird.

Nominowane:


NAJLEPSZY REŻYSER

Faworyt Filmoholka: Christopher Nolan (Dunkierka)
Wygra: Guillermo Del Toro (Kształt Wody)

Tu mam sporą zagwostkę. Z jednej strony reżysersko najlepszą robotę i największy wpływ na swój film miał Chritopher Nolan, z drugiej jednak bardzo podobało mi się to co w swoich filmach zrobili Jordan Peele i Paul Thomas Anderson. Zdrowy rozsądek podpowiada mi, że o zwycięstwo powalczą jednak Nolan z Del Toro i to prawdopodobnie do któregoś z nich powędruje statuetka. Ja stawiam na tego pierwszego, ale myślę, że większe szanse ma jednak znakomity za kamerą Meksykanin.

Nominowani:


NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY

Faworyt Filmoholka: Trzy Billboardy Za Ebbing, Missouri
Wygra: Uciekaj!
Niesłusznie pominięci: A Ghost Story

Zwycięzca wydaje się oczywisty – scenariusz Martina McDonagha zwyczajnie zasługuje na wszystkie nagrody, które dotąd otrzymał. Wydaje mi się jednak, że Akademia zrobi psikusa i postanowi docenić oryginalność pomysłu Jordana Peele, którego film Uciekaj! jeśli ma mieć szansę na wygraną w której z kategorii, to właśnie w tej.


NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY

Faworyt Filmoholka: Tamte Dni, Tamte noce
Wygra: TAMTE DNI, TAMTE NOCE

Tutaj liczę na zwycięstwo scenariusza James Ivory’ego do Tamtych dni, tamtych nocy. Każde inne rozstrzygnięcie będzie dla mnie sporym zaskoczeniem. Szczególnie jak statuetkę za swój najsłabszy scenariusz do tej pory otrzyma Aaron Sorkin.


NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY

Faworyt Filmoholka: —
Wygra: THe Square (Dania)

W tej kategorii widziałem tylko dwa filmu – The Square  Rubena Östlunda i Niemiłość Andrieji Zwiagincewa. Bardziej podobał mi się ten drugi, ale myślę, że wygra film docenianego w Fabryce Snów duńskiego reżysera.


NAJLEPSZY DŁUGOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

Faworyt Filmoholka: Coco
Wygra: Coco
Niesłusznie pominięci: lEGO bATMAN mOVIE

Sorry Vincent…


NAJLEPSZA MUZYKA ORYGINALNA

Faworyt Filmoholka: Alexandre Desplat (Kształt WODY)
Wygra: ALEXANDRE DESPLAT (KSZTAŁT WODY)
Niesłusznie pominięci: Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer (bLADE rUNNER 2049), Michael Giacchino (wOJNA O PLANETĘ mAŁP)

Choć każda z nominowanych kompozycji wpadła mi w ucho, nie może być innego zwycięzcy jak Alexandre Desplat i jego muzyka do Kształtu wody. Boli mnie trochę niedocenienie muzyki do Blade Runnera 2049, a w szczególności do Wojny o Planetę Małp. 


NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Faworyt Filmoholka: Roger Deakins (BLADE RUNNER 2049) 
Wygra: ROGER DEAKINS (
bLADE rUNNER 2049)

Only Roger Deakins… #DeakinsMusisz!


NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Faworyt Filmoholka: Kształt Wody
Wygra: 
Kształt Wody


NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE

Faworyt Filmoholka: Wojna o Planetę Małp
Wygra: Blade runner 2049


NAJLEPSZA Piosenka

Faworyt Filmoholka: Mystery Of Love (Tamte Dni, Tamte Noce)
Wygra: Mystery Of Love (Tamte Dni, Tamte Noce)
NIesłusznie Pominięci: Beauty and The Beast (Piękna i Bestia)


NAJLEPSZE Montaż i Najlepszy MOntaż dżwięku

Faworyt Filmoholka: Baby Driver
Wygra:Baby Driver


CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI I CIEKAWYCH ZESTAWIEŃ? POLUB NAS I BĄDŹ NA BIEŻĄCO: 
[facebook-page-plugin href=”okiemfilmoholika” width=”500″ height=”220″ cover=”true” facepile=”true”  adapt=”false” language=”pl_PL”]