Oscary 2017 typowania

Oscary 2017: Komu złotego rycerzyka? Typowania Filmoholika


Warning: Array to string conversion in /home/users/precel/public_html/okiemfilmoholika.pl/wp-content/plugins/tiled-gallery-carousel-without-jetpack/jetpack-carousel.php on line 261

Jak co roku o tej porze oczy całego filmowego świata zwrócone są w stronę Hollywood i Dolby Theather, w którym w nocy z 26/27 lutego odbędzie się 89 ceremonia rozdania Oscarów. I tak, można wartość Złotego Rycerzyka dewaluować, można mówić że przecież o niczym nie świadczą, że tu o politykę chodzi itp. itd. Nie można jednak im odmówić, że to właśnie one jak żadne inne nagrody elektryzują wszystkich (no prawie wszystkich) miłośników X muzy na świecie. Sam należę do tej grupy, dlatego już od momentu kiedy podano ostateczne nominację przygotowywałem się do ceremonii i starałem się oglądnąć wszystkie z nominowanych filmów. I wiecie co? Prawie mi się to udało. Za parę godzin ceremonia, a ja podobnie jak w zeszłym roku podzielę się z Wami moimi osobistymi przewidywaniami. Zapraszam na typowania Filmoholika…

NAJLEPSZY FILM

Faworyt Filmoholka: La La Land
Wygra: La La Land
Niesłusznie pominięci: Zwierzęta nocy

Pierwszy raz od dłuższego czasu najważniejsza oscarowa kategoria ma takiego pewniaka jak w tym roku. Nie ma co się oszukiwać. Każda inne rozstrzygnięcie niż wygrana La La Land będzie sporym zaskoczeniem. Sam mu gorąco kibicuję, choć nie obraziłbym się również gdyby wygrało znakomite Manchester by the Sea albo zapadający głęboko w pamięć Nowy początek. Z racji na zeszłoroczną aferę #OscarsSoWhite czarnym koniem w tej kategorii okazać się może Moonlight Barry’ego Jenkina albo Fences, którego przez brak polskiej dystrybucji niestety nie widziałem. Mimo wszystko takiego scenariusza raczej nie przewiduję i ostatnia statuetka oscarowej ceremonii bez niespodzianek powędruję w ręce producentów La La Land. Nie rozumiem jednak pominięcia Zwierząt nocy, które spokojnie mogłyby zająć miejsce jednego z kilku nominowanych filmów. 

Nominowani i oceny:

NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY

Faworyt Filmoholka: Casey Affleck (Manchester by the Sea) 
Wygra: Casey Affleck (Manchester by the Sea)

W tej kategorii już takich pewniaków niema, niemniej jednak z piątki nominowanych, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, Oscar powędruję albo do zbierającego wszystkie możliwe nagrody Casey Afflecka, albo nagrodzonego przez Gildię Aktorów Danzela Washingtona. Oczywiście głupio w tym przypadku jednoznacznie typować, bo jak już wspomniałem Fences nie widziałem, jednak rola młodszego z braci Affleck była tak perfekcyjna, tak zagrana, że gorąco wierzę że Złoty Rycerzyk powędruję właśnie do niego.

Nominowani: 

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA

Faworyt Filmoholka: Emma Stone (La La Land)
Wygra: Emma Stone (La La Land)
Niesłusznie pominięci: Amy Adams (Zwierzęta nocy) albo Amy Adams (Nowy początek)

O ile Ryanowi Goslingowi Oscar za rolę w La La Land się nie należy, to Emma Stone w swojej kategorii zdaje się być zdecydowaną faworytką. Jej szansę z pewnością byłyby mniejsze gdyby nie kompletnie absurdalne pominięcie Amy Adams czy to za rolę w filmie Denisa Villeneueve czy Toma Forda. Jej największą rywalką jest Natalie Portman, ale patrząc na to że ona ma już na koncie jedną statuetkę, a Emma Stone po drodze do Oscarów zdobyła chyba wszystkie możliwe nagrody, większe szansę daję właśnie jej. A może Akademia postanowi Nas zaskoczyć i Oscar powędruję do Isabelle Humppert?

Nominowane: 

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Faworyt Filmoholka: Mahershala Ali (Moonlight) 
Wygra: Mahershala Ali (Moonlight)
Niesłusznie pominięci: Aaron Tylor-Johnson  (Zwierzęta nocy)

Jedna z moich ulubionych kategorii, bo najciężej trafić w niej na zdecydowanego faworyta. Abstrahując od tego czy Dave Patel wgl. powinien się w tej kategorii się znaleźć a Jeff Bridges na nominację faktycznie zasłużył, to pozostała trójka ma niemal równe szanse na zwycięstwo. Sam pewnie poczciwego Jeffa albo Slumdoga wymieniłbym na Aarona Tylor-Johnsona ze Zwierząt nocy, ale cieszy sama nominacja dla świetnego Shannona. Na ostatecznego zwycięzce typuje Mahershala Ali’ego, ponieważ ze wszystkich ról drugoplanowych, to właśnie on miał największy wpływ na kształt filmu w którym występował. Gdyby nie on Moonlight byłby zdecydowanie gorszym filmem niż jest.

Nominowani:

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Faworyt Filmoholka: Viola Davis (Fences) albo Michelle Williams (Manchester by the Sea)
Wygra: Viola Davis (Fences)

Złoty Glob, BAFTA, Satelita, Nagroda Gildii Aktorów… murowany Oscar dla Violi Davis. Choć gdybym miał wybierać aktorkę z tych filmów które miałem okazję obejrzeć, to Oscar powędrowałby do zaliczającej krótką, choć bardzo ważną w Manchester by the Sea rolę, Michelle Williams.

Nominowane:

NAJLEPSZY REŻYSER

Faworyt Filmoholka: Damien Chazelle (La La Land)
Wygra: Damien Chazelle (La La Land)
Niesłusznie pominięci: Tom Ford (Zwierzęta nocy)

I tutaj nie nastawiałbym się na zaskoczenia. Zdecydowanie cieszy symboliczna nominacja dla Mela Gibsona, ale w tej kategorii faworyt może być tylko jeden – Damien Chazelle. La La Land był tak trudnym filmem do zrealizowania, tak wiele mogło tu pójść nie tak, a efekt końcowy jest tak znakomity, że młody reżyser po prostu musi zdobyć statuetkę. Denis Villeneueve – sorry, niestety jeszcze nie w tym roku…

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY

Faworyt Filmoholka: Manchester by the Sea
Wygra: Manchester by the Sea
Niesłusznie pominięci: Zwierzogród

W tej kategorii niezmiernie cieszy mnie, że Akademicy dostrzegli film Lanthimosa i nominowali „Lobster”, ale to jednak Kennetha Lonergana za scenariusz do Manchester by the Sea powinien wrócić z statuetką do domu. Oscara może mu co prawda odebrać Damien Chazelle, ale patrząc na to że jest on zdecydowanym faworytem w kategorii reżyserskiej, a scenariusz La La Land nie jest najmocniejszą stroną filmu, to właśnie jego typuję na ostatecznego zwycięzcę.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY

Faworyt Filmoholka: Nowy początek
Wygra: Nowy początek
Niesłusznie pominięci: Zwierzęta nocy

Tu prawdopodobnie zwycięzcą zostanie ktoś z pary Moonlight/Nowy początek. Oby statuetka powędrowała do Erica Heisserera…

NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY

Faworyt Filmoholka: —
Wygra: Toni Erdmann (Niemcy)

Z tej kategorii widziałem tylko Toni Erdmanna, który jakoś wybitnie mi się nie podobał, ale sądząc po wcześniejszych nagrodach, to właśnie w jego ręce powinna powędrować złota statuetka.

NAJLEPSZY DŁUGOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

Faworyt Filmoholka: Kubo i dwie struny
Wygra: Zwierzogród

Wygra zapewne Zwierzogród bo to znakomita animacja, w dodatku Disneya, ale ja po cichu liczę, że może ktoś w końcu doceni trud włożony w realizacje animacji poklatkowej i wygra znakomity Kubo i dwie struny. Swoją drogą to jedna z mocniej obsadzonych kategorii bo wyliczając Moane, Oscara powinna zdobyć każda z animacji.

NAJLEPSZA MUZYKA ORYGINALNA

Faworyt Filmoholka: Justin Hurwitz (La La Land)
Wygra: Justin Hurwitz (La La Land)
Niesłusznie pominięci: Abel Korzeniowski (Zwierzęta nocy), Jóhann Jóhannsson (Nowy początek)

Oczywista oczywistość że jak faworytem do Oscara za film jest musical, to statuetką za muzykę powędruje właśnie do niego. La La Land tak na prawdę już ma tą statuetkę, a jedyne o czym można przy okazji tej kategorii wspomnieć, to niezrozumiałe pominięcie przepięknej kompozycji urodzonego w moim mieście Abla Korzeniowskiego oraz bardzo klimatycznej, idealnie wkomponowującej się w film muzyki Jóhanna Jóhannssona. A! I niech mi ktoś do cholery wytłumaczy co tu robią Pasażerowie?

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Faworyt Filmoholka: Linus Sandgren (La La Land) albo Rodrigo Prieto (Milczenie)
Wygra: Linus Sandgren (La La Land)

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Faworyt Filmoholka: La La Land
Wygra: La La Land
Niesłusznie pominięci: Zwierzęta nocy

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE

Faworyt Filmoholka: Kubo i dwie struny
Wygra: Księga dżungli

To by było na tyle mojego typowania. Niech będzie trochę zaskoczenia, trochę niespodzianek i dużo dużo emocji. Tego życzę Wam i sobie. A na razie idę się zdrzemnąć bo chce dotrwać do tej ceremonii. „Widzimy się” po Oscarach z moim podsumowaniem rozdania nagród Akademii.


CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI I CIEKAWYCH ZESTAWIEŃ? POLUB NAS I BĄDŹ NA BIEŻĄCO: 
[facebook-page-plugin href=”okiemfilmoholika” width=”500″ height=”220″ cover=”true” facepile=”true”  adapt=”false” language=”pl_PL”]