Despina Stratigakos – Dom Hitlera (Premiera książki)

Dom Hitlera książkaJest takie francuskie przysłowie – „Pokaż mi jak mieszkasz, a powiem Ci kim jesteś”. Despina Stratigakos, amerykańska historyczka i pisarka, postanowiła sprawdzić ile jest w nim prawdy. Bohaterem swojej książki nie uczyniła jednak znanego aktora, piosenkarza czy też polityka. Na warsztat wzięła bowiem postać historyczną, ale również wyjątkowo kontrowersyjną i budzącą skrajne emocje – samego Adolfa Hitlera. Dom Hitlera Despiny Stratigakos to kolejna bardzo ciekawa pozycja proponowana nam przez wydawnictwo Wielka Litera. Jako, że osobiście bardzo interesuję się historią, a w szczególności II Wojną Światową, czekam na nią z niecierpliwością, bo zapowiada się świetna książka historyczna, literatura faktu z najwyższej półki. Recenzja już wkrótce, a teraz mała zapowiedź.

Można by powiedzieć, że o Führerze Trzeciej Rzeszy napisano już wszystko. Co więc czyni tą właśnie książkę tak niezwykła? Przede wszystkim jest to zupełnie inne podejście do osoby Hitlera. Ukazanie jego charakteru poprzez wnętrza, w których mieszkał, pracował i odpoczywał, w których przeprowadzał rozmowy najwyższej wagi, w których ważył się losy świata, to fascynująca podróż. Hitler doskonale zdawał sobie sprawę z tego jak wielki wpływ może mieć architektura i wystrój wnętrza. W każdy projekt angażował się osobiście – nadzorował, urządzał, meblował, z wielką starannością wybierał dodatki i tkaniny. Wiedział, że odpowiednie wnętrze ma silną moc oddziaływania na przebywających w nim ludzi. Nierzadko wykorzystywał to do celów propagandowych czy też politycznych. Magia wnętrz w jego wykonaniu nabierała znaczenia niemalże dosłownego. Jego najbardziej zaufaną współpracownicą w tej dziedzinie, a także przyjaciółką była Gerdy Troost – architektka, projektantka wnętrz i artystka. To również jej opowieść. Sam fakt, że pozostała wierną nazistką do końca swych dni(zmarła w 2002 roku) wiele mówi zarówno o niej, o pracy którą wykonywał jak i o Hitlerze.

Dom Hitlera to również intrygujący album pełen opublikowanych po raz pierwszy zdjęć – od Starej Kancelarii Rzeszy w Berlinie, przez apartamenty w Monachium aż po górską siedzibę Berghof. Ukazuje zarówno miejsca oficjalnych spotkań, gabinety jak i prywatne zacisze człowieka, za którym poszedł cały naród. Bez wątpienia jest to gratka dla każdego miłośnika historii.

Książka dostępna w sieci EmpikTUTAJ


 CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI I CIEKAWYCH ZESTAWIEŃ? POLUB NAS I BĄDŹ NA BIEŻĄCO: 

[facebook-page-plugin href=”okiemfilmoholika” width=”500″ height=”220″ cover=”true” facepile=”true” adapt=”false” language=”pl_PL”]