„Anatomia Zbrodni” Focus Śledczy Poleca

Focus Śledczy Poleca: Anatomia Zbrodni - recenzja książkiDzisiaj będzie dość krótko, bo i książka do „cegieł” nie należy. Anatomia zbrodni to zbiór artykułów dotyczących szeroko pojętej zbrodni pod patronatem Focusa Śledczego. Autorami są najlepsi polscy dziennikarze śledczy, reporterzy kryminalni, a także specjaliści z różnych dziedzin związanych pośrednio lub bezpośrednio właśnie ze zbrodnią i to taką przez duże „z”.

Do ręki dostajemy 130 stron wypełnionych opisami zarówno bardzo głośnych spraw ostatnich lat, jak i tych, które przeszły bez większego echa. 16 świetnie napisanych tekstów, w tym dwa wywiady to nie lada gratka dla każdego zainteresowanego tematyką, ale nie tylko. Książka jest częścią cyklu Focus Śledczy Poleca, w którym to do tej pory ukazało się kilka tytułów zarówno w formie prac zbiorowych jak i pojedynczych autorów.

Polski świat zbrodni ma swoje tajemnice i wcale nie chodzi tutaj o ukrywających się brutalnych morderców czy nierozwiązane sprawy sprzed lat(choć i tych jest całkiem sporo). Tajemnice te bowiem stanowią sprawy, o których nie mówi się w serwisach informacyjnych i nie pisze na pierwszych stronach gazet. O kilku z nich możemy przeczytać właśnie w tej publikacji. Kim są kobiety oskarżające o gwałt, którego w rzeczywistości nie było i do czego są w stanie się posunąć by uwiarygodnić swoją wersję wydarzeń? Dlaczego niektórzy mężczyźnie nie potrafią żyć dalej po rozstaniu i postanawiają odebrać życie ukochanym kobietom? Czy Państwo chroni nas przed osobami chorymi psychicznie, które stanowią zagrożenie dla siebie i innych? Jakie szanse na otrzymanie odszkodowania ma osoba, której zamordowano bliskich? Odpowiedzi na te pytania są często szokujące i niestety smutne.

Anatomia zbrodni to także sprawy bardziej medialne jak chociażby historia największego aferzysty początku III RP Lecha Grobelnego. Proces człowieka, który zagarnął majątki ponad 10tyś. Polaków toczył się 10(!) lat i nie doprowadzono nawet do skazania. Sam Grobelny po spędzeniu niecałych 5 lat w areszcie zażądał od Skarbu Państwa odszkodowania, a swoje straty wycenił na 15 milionów złotych. Trzeba przyznać, że nie cenił się wysoko w porównaniu do 25 miliardów, które zgarnął dzięki BKO(Bezpieczna Kasa Oszczędności). Jednak życie Grobelnego nie było tak wesołe jak mogłoby się zdawać, a zagadka jego śmierci wciąż nie została rozwikłana.

W książce znajdziemy również kilka słów o roli kobiet we włoskiej mafii, tajnikach cyberprzestępczości i sławnym gangu obcinaczy palców. Dowiemy się w jaki sposób pracują technicy kryminalistyczni, poznamy historię walczących z komuną braci Wałachowskich i seryjnego mordercy Władysława Mazurkiewicza.

Mimo trudnej tematyki czyta się błyskawicznie. Różnorodność artykułów jest w stanie zaspokoić gust każdego, kto interesuje się zbrodnią i wszystkim co z nią związane. Znajdzie się również coś dla tych, którzy zgłębiają skomplikowaną naturę ludzką.

MOJA OCENA

7/10

OD STRONY TECHNICZNEJ

Wydawnictwo: G+J Książki

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI I CIEKAWYCH ZESTAWIEŃ? POLUB NAS I BĄDŹ NA BIEŻĄCO: 
[facebook-page-plugin href=”okiemfilmoholika” width=”500″ height=”220″ cover=”true” facepile=”true”  adapt=”false” language=”pl_PL”]