Maciej Siembieda – 444 (premiera książki)

Maciej Siembieda 444 książkaJuż za niespełna trzy tygodnie premiera powieści reklamowanej jako polska wersja dzieł Dana Browna. I faktycznie, nie są to porównania na wyrost, bo już czytając opis 444 na stronie wydawnictwa Wielka Litera, ciężko nie odnaleźć kilku cech wspólnych. Szykuje się więc prawdziwa bomba i nie lada gratka dla fanów gatunku. Maciej Siembieda wkracza do literackiego świata z doskonale skonstruowaną intrygą z nawiązaniami do prawdziwych wydarzeń historycznych i najbardziej tajemniczego obrazu Jana Matejki. Polski autor świetnie i z rozmachem łączy ze sobą różne konwencje powieści kryminalnej, odważnie sięga po fakty historyczne i nie waha się konfrontować ich ze współczesną sytuacją polityczno-społeczną. Przedpremierowa recenzja wkrótce na blogu, a krótki opis fabuły w dalszej części wpisu.

 

Opis:

Co ma wspólnego wypadek z warszawskiej Woli z arabską baśń o księżycu łgarzu i milczącą księżniczką więzioną przed wiekami w luzytańskim zamku? Czy zerwanie rozejmu w Segedynie i śmierć Władysława Warneńczyka da się połączyć z nieślubnym synem Aleksandra I Romanowa oraz czy to z jego powodu „Chrzest Władysława Warneńczyka 18.II.1425r.” Matejki jest najczęściej kradzionym polskim obrazem? W „444” pytania i zagadki mnożą się na każdej stronie, a fikcja miesza z historią.

W 1881 r. Jan Matejko maluje “Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o “Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego? Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie. Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoła współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni?

Premierę książki zaplanowano na 26 kwietnia. Recenzja przedpremierowa wkrótce na blogu. 


 CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI I CIEKAWYCH ZESTAWIEŃ? POLUB NAS I BĄDŹ NA BIEŻĄCO: 
  • Jarosław Górek

    Bardzo krwiste ciekawe postaci, skonstruowane na zasadzie kkontrastu. Intryga historyczna przygotowana bardzo szczegółowo, ciężko domyśleć się zakończenia, na tym polega cała magia tej książki. Bardzo przyjemnie się czyta, jest napięcie, człowiek przenosi się w odległe czasy, co jest świetnym urozmaiceniem dla szarej rzeczywistości. Polecam

    • Właśnie zabieram się za lekturę i apetyt na tą powieść mam coraz bardziej zaostrzony! No już szczególnie po takiej rekomendacji! Oby mi podobała się tak samo 🙂